wtorek, 6 stycznia 2015

Mapy myśli - Sprytne notatki

MAPY MYŚLI – SPRYTNE NOTATKI
Cel Mapy Myśli
Mapy Myśli stworzono by odwzorowywać na papierze proces myślowy. Oczywiście to odwzorowanie jest bardzo uproszczone, bo proces myślowy jest wielowymiarowy. Jest to jednak setki razy bliższe temu, co zachodzi w naszej głowie, niż zwykłe notatki.
W tym właśnie tkwi sekret skuteczności tej techniki. Tworząc zwykłe, tradycyjne notatki
nieustannie stopujemy proces myślowy, zmuszamy umysł do niepotrzebnego wysiłku wkładanego najpierw w zamianę naturalnego sposobu myślenia na linearny, by potem w trakcie korzystania z notatek robić rzecz odwrotną. Człowiek nie myśli i nie potrafi myśleć w sposób linearny, dlatego tworzenie i korzystanie z takich notatek w dużym stopniu obciąża moc obliczeniową naszego mózgu, co prowadzi do niepotrzebnego zmęczenia. Mapy Myśli w znaczny sposób ograniczają niepotrzebne operacje wymuszane na naszym mózgu.

Zasady Tworzenia Map Myśli
Obróć poziomo białą kartkę formatu A4 albo najlepiej A3.
Zbierz w jednym miejscu wszystkie flamastry i kredki, które mógłbyś użyć.
Wybierz temat nowej Mapy Myśli. Zbierz wszystkie potrzebne Ci materiały.
Główne słowo - klucz powinno znajdować się w centrum mapy, aby od razu przyciągało wzrok i łatwo zapadało w pamięć. Do centralnego rysunku warto użyć przynajmniej trzech kolorów. Barwy w ogóle można stosować na wiele sposobów, przypisując im określone funkcje np. na czerwono zaznaczać rzeczy ważniejsze. Używaj obrazków, symboli, kodów i skalowania do wyrażania pojęć. Nadawaj wartość słowom, zapisując je dużymi lub małymi literami. Na jednej linii tylko jedno słowo/grafika. Linie muszą wychodzić ze środkowego obrazka i być ze sobą połączone. Im dalej od centrum, tym cieńsze linie ponieważ im dalej od centrum, tym bardziej szczegółowe zagadnienia. Wykreuj swój własny styl tworzenia Map Myśli!!! Postaraj się, aby obraz zwracał uwagę i za każdym razem wywoływał odpowiednie skojarzenia. Linie od najgrubszych przy centrum rób coraz cieńsze. Nie korzystaj z linijek. Linie powinny wyglądać jak macki ośmiornicy. Najbliżej centrum umieść najbardziej ogólne określenia i, oddalając się od głównego obrazka, przechodź do szczegółów.
Używaj obrazków, gdzie tylko jest to możliwe. Pamiętaj, że obraz wart jest tysiąca słów.

Zapisz WSZYSTKIE pomysły - swoje i innych. Następnie zreorganizuj mapę, aby była bardziej przejrzysta i ładniejsza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz